Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

گزارش برادر جمیل قزلو از جبهه میدان نفتی شاعر /”الشاعر” کمین گاه اسرار و تحولات

گزارش برادر جمیل قزلو که در جبهه میدان نفتی شاعر، شرق حمص حضور داره از آخرین وضعیت نبرد ارتش در مقابل داعش:

"الشاعر" کمین گاه اسرار و تحولات

بعد از این که داعش در ریف حمص سلسله شکستهای تدمر و قریتین را متحمل شد، ارتش سوریه با کمک استثنایی روسها به دنبال پیروزی جدید در مقابل رسانه های جهانی است که تفاصیل جنگ سوریه را از منظر اقتصاد این کشور دنبال می کنند. از این رو میدان نفتی و گازی الشاعر را می توان کمین گاه اسرار و نقطه تحول حساسی در تحولات سوریه دانست.

از روستای الشعیرات تا چاه نفتی شاعر، جغرافیای وحشی، بیابانی و یکنواختی هست که در آن تپه ماهورها و صخره ها توسط مسلحین داعش جهت شناسایی و شروع هجوم استفاده می شود.

هنگام آرامش بیابان هر طرف تپه ی بلندتری در اختیار داشته باشد، دست برتری از نظر آتش دارد اما در زمان طوفان شن، در اختیار داشتن این نقاط مرتفع جهت پایه ریزی هجوم فایده چندانی ندارد. به همین دلیل ارتش سوریه بعضی مواقع از تاکتیک نظامی "بزن و در رو" در مقابل نیروهای داعش استفاده می کند.

فرماندهی عملیات بایستی بر توزیع مناسب نیروها در مواضع و بلندیها، عملیات انفجار، آب و غذا و تمام مستلزمات تثبیت و هجوم نظارت داشته باشد. گرمای شدید و بی آبی، باعث شده نیروهای مخصوص امداد مسئولیت سنگینی داشته باشند و جایی برای اشتباه و تعلل وجود نداشته باشد.

اما نیروهای روس که آفتاب سوزان بیابان رنگ پوست سفید آن ها را به قرمز تغییر داده، اهمیت زیادی در فرماندهی این عملیات دارند. آنها نیروهای زبده ای در بلندی ها مستقر کرده اند که مشخص می کنند چه میزان پشتیبانی از لحاظ اسلحه، نیرو و .. برای تثبیت نقاط نیاز هست و اینکه چه حجمی از آتش توپخانه و موشک اندازها (که در این نوع جنگ از جنگنده ها فعالتر هستند) در عمق صحرا نیاز هست.

ارتش سوریه با سیطره بر بلندیهای جهار و المهر و الصوان نیمی از مسیر رسیدن به چاه الشاعر را پیموده، جایی که داعش بارها تلاش کرده با حملات جسته و گریخته عملیات را متوقف کند.

فرمانده نظامی در هنگ مهام خاصه (نیروهای ارتش که عموما اهل حمص هستند) که مشرف بر بلندیهای السنم و البارده و الصوان در هفت کیلومتری چاه نفتی شاعر است، می گوید: "حمله به چاه نفتی شاعر فقط مساله زمان است و دیر یا زود انجام می شود.."

پ. ن: تصویر نیروهای مهام خاصه،


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.