Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

مداحی طلبه و مداح شهید مدافع حرم برای حضرت زینب(س)

روایتی از عاشقانه‌های فدائیان حرم بانوی کربلا

حجت اسدی

هیئتی‌ها چندین سال با نفس گرمش آرام گرفته و مأنوس شده بودند که او از میانشان پر کشید. آن روزها که از فدایی شدن در حرم بانو سخن می‌گفت و مداحی می‌کرد شاید کسی فکر نمی‌کرد از آرزوی قلبی‌اش سخن می‌گوید. آرزویی که خیلی زود برآورده شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بعد از ولادت حضرت زینب(س) جبرئیل فرود آمده سلام خداوند بزرگ را به پیامبر ابلاغ فرمود و گفت: نام این نوزاد را زینب بگذارید! خداوند این نام را براى او برگزیده است. بعد مصائب و مشکلاتى را که بر آن حضرت وارد خواهد شد را بازگو کرد. پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله گریست و فرمود: «هر کس براى این دختر بگرید مانند کسى است که براى برادرانش حسن و حسین علیهم السلام گریسته باشند.» حضرت زینب سلام الله علیها در شب یک شنبه 15 رجب سال 63 هجرى قمرى در ضمن سفرى که به همراه همسرش عبداللّه بن جعفر به شام رفته بودند، فوت کرده و بدن مطهر آن بانوى بزرگوار در همانجا دفن شد.

چند سالی است که سالروز میلاد و وفات حضرت زینب(س) یادآور وقایع دردناکی است که در جوار مرقد مطهر ایشان در سوریه افتاده است. جنایت‌هایی که تروریست‌های تکفیری و جریانی موسوم به داعش با کشتن مسلمانان و شیعیان مرتکب می‌شوند و به دنبال این جریان رزمندگان غیور از کشورها و نژادهای مختلف با عنوان «مدافعان حرم حضرت زینب(س)» که با این جنایت‌ها مقابله می‌کنند. صدها مدافعان حرم که در دفاع از حرم عقیله بنی هاشم(ع)، رهسپار سوریه شده بودند در جنگ با داعش تا کنون به شهادت رسیده‌اند و در صف بهشتیان به ام المصائب حضرت زینب کبری(س) اقتدا کرده‌اند. همین موضوع جریانات فرهنگی این سال‌ها را دستخوش تغییر کرده است. به گونه‌ای که هر جا نامی از حضرت زینب(س) به میان می‌آید، یاد مدافعان حرم نیز زنده می‌شود.

طلبه شهید «حجت اسدی»؛ یکی از فعالان فرهنگی استان قزوین و یکی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بود که در کسوت خادمی شهدا در یادمان‌های مختلف دفاع مقدس به زائران راهیان نور خدمت می‌کرد. او چندی پیش داوطلبانه برای دفاع از حریم اهل بیت(ع) راهی سوریه شد و توسط تروریست‌های تفکیری در سن 34سالگی و در شب شهادت حضرت زهرا(س) به شهادت رسید، از او سه فرزند پسر به یادگار مانده است.

شهید اسدی زندگی‌اش را وقف کارهای فرهنگی کرد. در بحث خادمی شهدا، 12 یا 14 یادمان شهدا از والفجر1 گرفته تا معراج شهدای اهواز را در اردوهای راهیان نور مدیریت می‌کرد. یک سال در حرم حضرت معصومه(س) کار فرهنگی کرد و یک سال مراسم فاطمیه را در نجف برگزار کرد. دو سال متوالی در کربلا برنامه‌هایی را به‌عهده گرفت. وزنه‌ای که شهید اسدی در کارهای فرهنگی داشت، وزنه سنگینی بود. مجموعه‌هایی که مدیریت می‌کرد، یک‌سری مجموعه‌های فرهنگی هیأت بود. سال 80 بود که هیأت حسین‌جان را راه اندازی کرد. کم کم هیأت پا گرفت. هیأت «حسین‌جان» حالا یکی از بزرگترین هیأت‌های استان قزوین است، کارهایی که در آن انجام می‌شود و برنامه‌هایی که اجرا می‌کنند از بهترین‌های استان است. هیأتی‌های قزوین چندین سال با نفس شهید حجت آرام گرفته و مأنوس شده بودند که او از میانشان پر کشید.

او نیز همچون سایر مداحان در میان مدح‌ها و مرثیه‌هایش از بانوی کربلا، ام المصائب، حضرت زینب کبری(س) خوانده است. اما آن روزها که از فدایی شدن در حرم بانو سخن می‌گفت و مداحی می‌کرد شاید کسی فکر نمی‌کرد از آرزوی قلبی‌اش سخن می‌گوید. آرزویی که خیلی زود برآورده شد و نام حجت اسدی را در سال 94 در زمره شهدای مدافع حرم قرار داد.

یکی از مداحی‌های مداح و طلبه شهید حجت اسدی درباره حضرت زینب(س) در محرم سال 93 از یادگاری‌های امروز این شهید محسوب می‌شود. در این مداحی شهید اسدی خطاب به امام حسین(ع) از علاقه‌اش به مقام حضرت زینب(س) می‌خواند:

دلخوشی من کرم زینبت(س)/ مذهب زیر سایه علم زینبت(ع)

کافیه لب تر کنی تا ببینی آقا/جونم رو میدم برا حرم زینبت(س)

پای روضه‌اش مستم چون که مادریم/ مدافع هستم، چون که حیدریم

خواهر ارباب من، با تو معنی میشه عشق/ تو دنیا، دنیای منی، بانوی شهر دمشق

فلم این مداحی در هیئت حسین جان قزوین در ادامه قابل مشاهده است:

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.