Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

“فرمانده سپاه قدس” یا “پنتاگون”؛ کدامیک شهر استراتژیک “آمرلی” را آزاد کردند؟ + نقشه و تصاویر

عراق در دو سال اخیر فراز و نشیب های زیادی را در حوزه مبارزه با تروریست های تکفیری داعش پشت سر گذاشته که این امر پلی را برای پیروزی های آینده مردم این کشور ایجاد کرد.مقامات جمهوری اسلامی معتقدند که کمک به کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود و ایران در ۵ سال اخیر به عراق و سوریه برای مبارزه با تروریست ها کمک های مستشاری بسیار خوبی را ارائه کرده است.

از ماه می سال ۲۰۱۴،  بحران “عراق” با حمایت برخی کشورهای منطقه از تروریست‌های داعش از جمله عربستان کلید خورد. در همان زمان تروریست‌های تفکیری به تدریج در چند ماه  استان “نینوا”، “صلاح‌الدین”، “الانبار” و “دیاله” را به اشغال خود درآوردند.

پس از آن نیروهای مردمی با فتوای مرجعیت و با حضور ارتش عراق وارد صحنه شدند و در اولین گام آزادسازی “آمرلی” را که به گفته “سرلشکر حسن فیروزآبادی” رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آزادسازی “آمرلی” مانند آزادسازی “خرمشهر” بود را رقم زدند و پس از آن استان “دیاله”  و شهر “تکریت” آزاد شده و امیدهای بسیاری برای آزادسازی تمام بخش‌های اشغالی عراق وجود دارد.

**توپولوژی “آمرلی”/شهر استراتژیک استان “صلاح الدین” چگونه آزاد شد؟

“آمرلی”  شهری در در استان “صلاح‌الدین”  در شمال عراق و در نزدیکی مرز با استان  “دیاله” است و با مرز ایران حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد. این شهر ۲۶ هزار نفر جمعیت دارد و  در جریان حمله داعش به عراق، این شهر از ماه ژوئن تا آخر اوت سال ۲۰۱۴ در محاصره جنگجویان دولت اسلامی بود. در اکتبر سال ۲۰۱۴  ارتش عراق با همراهی گروه‌های حشد الشعبی و پیشمرگه‌های کرد عملیات مشترکی را علیه نیروهای دولت اسلامی آغاز کردند که به شکست حصر این شهر انجامید.

 

 

“هادی العامری” از فرماندهان مقاومت عراق در گفت و گو با شبکه خبری “العالم ” گفت: شکستن محاصره شهر “آمرلی”  اولین پیروزی نیروهای بسیج مردمی بود و شکسته شدن حصر این شهر که با پایداری مردم و تلاش بسیج مردمی تحقق یافت، در تاریخ عراق ثبت خواهد شد و برای نسل های آینده باقی خواهد ماند.”علی الیاسری”  یکی از فرماندهان مقاومت اسلامی عراق نیز گفت: پایداری قهرمانانه مردم  “آمرلی” بیش از پیش نیروهای مقاومت اسلامی را برای فداکاری تشویق و ترغیب می‌کرد. “نبیل البشیری”  از فرماندهان بسیج مردمی عراق  اظهار داشت : مردم شهر “آمرلی” با پایداری خود ثابت کردند که می توانند قدرت پوشالی داعش را در هم بشکنند.

**نقش مستشاری جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش

“حسن هانی زاده” کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت:  زمانی داعش توانسته بود در این کشور بخش‌های گسترده‌ای را تصرف کند؛ ولی با ایفای نقش مستشاری فرماندهان نیروهای مسلح ایران این گروه مناطق بسیاری را از دست داده و متحمل شکست‌های سنگین شده و پاک