Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

سوریه آماده استقبال از زائران ایرانی‌

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تاکید کرد: اعزام زائران ایرانی به سوریه مشروط به تامین امنیت است.

محسن نظافتی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت ایسنا، درباره‌ی برخی اظهارات مبنی بر برقراری امنیت در دمشق و به حداقل رسیدن تهدیدها و در پی آن، اعزام زائران ایرانی به سوریه در آینده نزدیک، گفت: چنین اظهاراتی را نشنیده‌ام، ولی واقعیت آن است که سوریه از خیلی وقت پیش برای سفر زائران ایرانی به این کشور، اعلام آمادگی کرده است. اواخر سال گذشته هم هیأتی به سرپرستی معاون وزیر جهانگردی سوریه به تهران آمد و رایزنی‌هایی صورت گرفت. ما پیش‌شرط‌هایی را تعیین کرده‌ایم که در صورت تامین آن‌ها، اعزام زائران ایرانی به سوریه از سر گرفته خواهد شد.

وی گفت:‌ سوریه با توجه به پیروزی‌های اخیری که در نبردهای داخلی داشته، درحال آماده کردن شرایط برای سفر اتباع خارجی بویژه ایرانی‌ها در آینده نزدیک است. اگر این شرایط فراهم شود، طبیعتا اعزام زائران ایرانی هم آغاز می‌شود.

رییس سازمان حج و زیارت سال گذشته در سفری به سوریه، تفاهم‌نامه‌ی زیارتی را امضا کرد که در آن تاکید شده است؛ اگر سوریه دغدغه امنیتی ایران را برطرف کند، براساس نظر دستگاه‌های امنیتی، بویژه شورای امنیت ملی درباره از سرگیری سفر زائران ایرانی به این کشور تصمیم گرفته می‌شود.

سعید اوحدی پیش‌تر گفته بود: «وزارت جهانگردی سوریه باید پیوست امنیتی را “مکتوب” به سازمان حج و زیارت ایران ارائه کند تا ما آن را به شورای عالی امنیت ملی تحویل دهیم. در صورت تایید این شورا، سفر زائران ایرانی به سوریه از سر گرفته می‌شود.»

اعزام زائران ایرانی به سوریه از حدود سه سال پیش با تشدید حملات تروریستی در این کشور متوقف شده است.

سازمان حج و زیارت اواخر سال گذشته اعلام کرد؛ اعزام زائران از نوروز ۹۵ آغاز می‌شود، اما با توجه به تامین نشدن شرط ایران، این تصمیم تا کنون به تعویق افتاده است.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشته سوریه آماده استقبال از زائران ایرانی‌ اولین بار در اخبار جهادی پدیدار شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *