Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

استراتژی جدید تروریست‌های داعش چیست؟

استراتژی کنونی داعش چیست؟ آیا داعش صرفا خود را به مرزهای عراق و سوریه برای تثبیت خلافت خودخوانده محدود خواهد کرد یا قرار است استراتژی جدیدی را فرا‌تر از مرزهای شام و عراق در پیش بگیرد؟

به گزارش «تابناک»، این‌ها پرسش هایی است که «هربرت لندن»، رئیس مرکز پژوهش‌های سیاست لندن، در پایگاه خبری «نیوزمکس» به آن‌ها پرداخته است.

ارتش عراق آماده است تا استان شمالی نینوا و همچنین در سطحی گسترده‌تر، شهر موصل را از نیروهای داعش پس بگیرد. این خبر خوبی است اما همه داستان این نیست. تا همین اواخر، هدف داعش کنترل و حفظ سرزمینی برای ایجاد «خلافت» بود؛ با این حال، به نظر می‌رسد، استراتژی داعش تغییر پیدا کرده و مطابق این استراتژی جدید، خطر حملات تروریستی افزایش پیدا خواهد کرد.

هم اکنون داعش پیروان افراطی خود را برای حمله به هر هدف ممکن در سراسر جهان تشویق می‌کند. پیام اولیه این استراتژی از بروکسل و چهار ماه قبل از آن در پاریس شنیده شد؛ این حملات بخشی از یک چشم انداز استراتژیک تجدید نظر یافته توسط داعش است.

آن‌ها می‌توانند از پایگاه‌های باقی مانده خود در عراق و سوریه برای انتقال هسته‌های تروریستی خود به قلب اروپا در قالب سیل پناهجویان استفاده کنند. این رویکردی است که به گفته بسیاری از تحلیلگران و کار‌شناسان، داعش آن را تاکنون انجام داده و باید منتظر حملات بیشتری به قلب اروپا باشیم.

همچنین برآورد می‌شود که حدود ۵۰۰۰ هزار اروپایی به عراق و سوریه سفر کردند و بعد از آموزش اقدامات تروریستی به اروپا بازگشته‌اند.

به جای دنبال کردن حملاتی با مقیاس بزرگ به مانند آنچه القاعده در یازدهم سپتامبر انجام داد، داعش به دنبال ایجاد ترس و اضطراب و ترویج خشونت در سراسر دنیاست. آن‌ها به دنبال اقداماتی هستند که ارزش تبلیغاتی داشته باشد.

داعش خود را برای حمله در هر زمان و مکانی آماده کرده و به دنبال یک حمله بزرگ و جذاب نیست بلکه استراتژی آن‌ها ایجاد حملات متعدد در مکان‌ها و زمان‌های مختلف برای ایجاد رعب و وحشت در سراسر جهان است.

با توجه به حضور پناهجویان زیادی از عراق و سوریه در اروپا، این قاره مرکز ثقل حملات داعش خواهد بود. موفقیت نیروهای عراقی در برابر داعش و شکست داعش در مناطقی از عراق و احتمال حمله قریب الوقوع به موصل توسط نیروهای عراقی باعث خواهد شد تا داعش اهداف مرگبار خود را به سراسر اروپا و شمال افریقا گسترش دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *