Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

راز اقتدار حزب الله و کاریزمای سید حسن نصر الله

روزنامه السفیر در گزارش تحلیلی خود به قلم “علي دربج” به بررسی قدرت حزب الله، جایگاه و علل تاثیرگذاری آن در سطح داخلی و منطقه ای و تبدیل شدن این حزب به قدرتی تعیین کننده پرداخت.

این روزنامه در آغاز، مراحل شکل گیری حزب الله لبنان و رویکرد آن در داخل لبنان و نبرد علیه متجاوزان رژیم صهیونیست تشریح و خاطرنشان کرد: برخلاف تصور بسیاری از افراد، مولفه های قدرت حزب الله فقط روی قدرت “سخت” متمرکز نیست بلکه این حزب قدرت بسیار مهم دیگری دارد که از نظر تاثیرگذاری و نتایج سیاسی و اجتماعی آن با قدرت نظامی برابری می کند و این همان مولفه “قدرت نرم” است.

در این مقاله آمده است: قدرت نظامی “سخت” تنها عامل رسیدن حزب الله به جایگاه کنونی خود به عنوان یک قدرت منطقه ای فرا مرزی نیست بلکه در کنار آن، حزب الله لبنان از منابع بی شمار قدرت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، رسانه ای و مردمی برخوردار است که حکایت از “قدرت نرم” فراوان آن دارد.

این روزنامه خاطرنشان کرد: حزب الله به مرور زمان توانست بسیاری از مولفه های قدرت نرم را کسب کند.

روزنامه السفیر نوشت: مولفه های قدرت نرم حزب الله لبنان به دو گروه مولفه های اساسی و فرعی تقسیم می شود. ابرازها و مولفه ها و شاخص های اصلی قدرت نرم حزب الله شامل فرهنگ جذاب این حزب و ارزش های سیاسی و سیاست خارجیِ مشروع و برخوردار از قدرت معنوی آن – از منظر دیگران – می باشد. این حزب ارزش های سیاسی خود را با اخلاص در داخل و خارج اجرا می کند.

مولفه ها و شاخص های فرعی را نیز می توان در دستاوردها، ارزیابی تجربیات گذشته، صراحت و شفافیت سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله و جهاد اجتماعی این حزب خلاصه کرد. تظاهرات مردمی و راهپیمای مسالمت آمیز نیز از ابزارهای قدرت نرم موثر و مهم به شمار می رود.

این روزنامه نوشت: حزب الله بعد از پایان جنگ داخلی در لبنان، راهبرد معرفی هرچه بیشتر خود را در جامعه دنبال و شبکه های خدمات اجتماعی ایجاد و آن را توسعه داد و سیاست میانه روی و درهای باز را در قبال دیگران در دستور کار قرار داد.

به نوشته روزنامه السفیر، حزب الله لبنان به خوبی دریافت که معرفی بی وقفه و پیگیر ماموریت ها، اهداف، برنامه ها و ارزشهای والایش باعث ایجاد روابط هرچه مستحکم تر و باصلابت تر با مردم و کشورهای حامی می شود.
این روزنامه نوشت: زبان گفت وگو و همزیستی مشترک حزب الله یکی دیگر از منابع قدرت نرم این حزب به شمار می رود.

روزنامه السفیر خاطرنشان کرد: بارزترین نمونه قدرت نرم در اوج قدرت مقاومت حزب الله، چگونگی برخورد این حزب با پرونده مزدوران رژیم اسرائیل بعد از آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی بود. در آن زمان باوجود دست داشتن برخی از این مزدوران در ریختن خون شمار زیادی از غیرنظامیان یا نیروهای مقاومت، انتقام جویی صورت نگرفت.

به نوشته این روزنامه، علاوه بر شبکه اجتماعی حزب الله و ائتلاف های داخلی و خارجی نظیر روابط با ایران و حمایت از مسئله فلسطین که قدرت دوچندانی به حزب الله داده است، این حزب از مولفه دیگری نیز در قدرت نرم بهره می برد و آن هم کاریزما و شخصیت سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله است که با اعتقاد راسخ خود قدرت زیادی در تاثیرگذاری بر مردم دارد.

العالم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *