Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

حاج قاسم سلیمانی و معیارهای شهادت

رلشکر قاسم سلیمانی گفت: اگر حق را بشناسیم، اهل آن را می‌شناسیم و اساس شناخت اهل حق، منطبق بر شناخت حق است و اگر در این مسیر در بحث شهید، حقی را که برای آن شهید شد، شناختید، به شهید نائل می‌شوید.
سردار”قاسم سلیمانی” که عصر روز گذشته در نخستین یادواره شهید مدافع حرم “حاج حسین بادپا” در کرمان سخن می‌گفت، اظهار کرد: اگر خواهان اتصال به قافله شهدا هستیم، بدانیم رسم رسیدن به شهدا همان رسم و خط و سیره‌ای است که حسین بادپا بر آن مراقبت کرد و به معبود و خواسته خود نائل شد و خداوند هم خواسته او را اجابت کرد.
وی افزود: محاسن سپید کرده‌ها که از نسل مجاهدان و در عطش دوستان شهید و در خوف پایان زندگی به سر می‌برند، امیدواریم که خداوند بر این خوف بیفزاید، زیرا اگر خائف از عمرمان شویم، همه چیز درست می‌شود،مشکل جایی است که غافل از عمر می‌شویم،اگر خائف شدیم،غافل نمی‌شویم.حسین بادپا که با اصرار خودش را به قافله رساند، چه بسا از قافله جلو زد و نه تنها توانست کلام غیبی شهید یوسف‌اللهی را در پیشگاه خداوند به اراده دیگری از خداوند تبدیل کند، چه بسا از شهید یوسف‌اللهی پیشی گرفت.
وی بیان کرد: فرصت‌های ما فرصت‌های مهمی است و اگر ما و شما جوانانی که بعضا به ما مراجعه کرده و می‌گویید می‌خواهید مدافع حرم و شهید بشوید، اگر در مجلس شهدا به سه مسئله توجه کنیم، عبرت گرفته‌ایم. اساس آمدن به این جلسات عبرت‌آموزی است و اگر یک ساعت در این جلسه شهید تفکر کنید، می‌توانید آنچه که ۲۰ سال، ۵۰ سال یا کمتر و بیشتر از آن غفلت کرده‌ایم، می‌توانیم به دست آوریم. چه تفکری از ۷۰ سال عبادتِ مقبول، ارزشمندتر است که در آن عبرت باشد، زیرا انسان را پرواز داده و به آن نقطه اعلا می‌رساند. مهم است که در جلسه شهید به این موضوع توجه کنیم که خداوند پیرامون شهید چه گفته؟ و باید به پایه‌ها و مقامات بالای جهاد و پله‌هایی که خداوند در اثر آن شهدا را به مقامی می‌رساند که از درک آن عاجزیم، فکر کنیم.
وی ادامه داد:دومین مسئله، چیستی هدف شهید است. این به معنی تشخیص حق است و اگر کسی حق را درست تشخیص داد، شهید را درک کرده و اگر به موضوع سرسری نگاه کند و حق را درک نکرد، نمی‌تواند به این جایگاه برسد.اگر حق را بشناسیم، اهل آن را می‌شناسیم و اساس شناخت اهل حق، منطبق بر شناخت حق است و اگر در این مسیر در بحث شهید، حقی را که برای آن شهید شد، شناختید، به شهید نائل می‌شوید.در صورت این شناخت، عطش آن عطشی می‌شود که بادپا همسر خود را واسطه قرار می‌دهد و پشت سر همسرش خود را پنهان کرده و چادر او را واسطه قرار داده که من حیا کنم و شهید بادپا این تشخیص حق را داده بود.
سردار سلیمانی با اشاره به بیان امام حسین علیه‌السلام در روز عاشورا بیان کرد: امام حسین عظیم است، اما اعظم از امام، آن چیزی است که برای آن شهید شد.
اعظم از امام، اسلام است و به دلیل اینکه موضوع عظیم است، زمانی که علی‌اکبر علیه‌السلام شهید شد، امام فرمود خدایا این قربانی را بپذیر.قربانی عظمت دارد اما عظمت بالاتر، آن چیزی است که قربانی برای آن قربانی می‌شود و اگر این را بفهمیم، با معرفت در این مسیر قدم می‌گذاریم.
وی اظهار کرد: مسئله سوم این است که اگر می‌خواهیم عطر شهید را استشمام کرده و خود را معطر به آن بو بکنیم، شرط این است که خصوصیات شهید را بشناسیم.اگر اخلاق و سلوک شهید را شناختیم و این سلوک منجر به حرکت ما به سمت آن شد، جامعه ما جامعه دیگری خواهد شد.عظمت حسین بادپا این است که به عشق دفاع از حریم خواهر حسین علیه السلام اشک ریخت، التماس کرد و جان خود را جانانه و آگاهانه در راه خدا تقدیم کرد.
منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *