Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

حجت الاسلام طباطبائی اشکذری نماینده ولی فقیه در سوریه شد + سوابق و زندگی نامه

با حکم مقام معظم رهبری؛

حجت الاسلام طباطبائی اشکذری نماینده ولی فقیه در سوریه شد + سوابق و زندگی نامه

با حکم حضرت آیت الله خامنه ای، حجت الاسلام طباطبایی اشکذری به عنوان نماینده ولی فقیه در سوریه منصوب شد.

به گزارش ـ مدافعان حرم ـ‌ رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای طی حکمی حجت الاسلام و المسلمین «سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری» را به عنوان نماینده ولی فقیه ، در سوریه منصوب کردند.

براساس این گزارش، حجت الاسلام طباطبایی اشکذری صبح روز چهارشنبه 95/2/8 به دیدار مقام معظم رهبری رفته و معظم له در این دیدار حکم ایشان را به وی اعطا کردند و از خداوند منان برای ایشان توفیق روز افزون مسألت نمودند.

زندگی نامه

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری، فرزند سید حسن در شهریور سال 1347 در خانواده اى متوسّط و مذهبى در شهر بابلسر به دنیا آمد.

پس از گذراندن دوران کودکى وارد مدرسه شده و تحصیلات ابتدایى و راهنمایى خویش را طی نمود و در سال  1361به جهت علاقه وافرى که به تحصیلات حوزوى و علوم دینى داشت وارد حوزه علمیّه شهر فریدونکنار در استان مازندران شد و زیر نظر آیت اللّه باکویى که سالیان متمادى در حوزه علمیّه قمّ، داراى کرسى تدریس سطوح عالیه بوده اند، تحصیل خود را آغاز کرد.

وی به مدّت 5 سال در آن جا ادامه تحصیل داد و رتبه اوّل حوزه را به اتمام رساند و سپس در سال 1367به حوزه قمّ عزیمت کرد و ادامه تحصیلات دوره سطح خود را زیر نظر اساتید بزرگی مانند، استاد وجدانى فخر، استاد اعتمادى، استاد تهرانى و …گذراند.

نماینده مقام معظم رهبری در سوریه بدان جهت که در قم امکانات بیشترى و موقعیّت مناسب ترى براى تحصیل فراهم بود توانست تلاش بیشترى را به کار بگیرد و با گذشت کمتر از چهار سال در سال 1370 به درس خارج حوزه پاى گذاشت و در درس خارج فقه و اصول آیة اللّه مکارم شیرازى به مدّت 5 سال شرکت کرد و سپس به مجلس درس آیت اللّه وحید خراسانى راه یافت؛ وی هم اکنون نیز از محضر ایشان بهره می برد.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری هم زمان با درس خارج فقه و اصول در سال 1372 در آزمون رشته ى تخصصّى تفسیر وعلوم قرآنى شرکت کرد و پس از ورود تا سال 1376 در دروس مختلف آن مرکز شرکت کرد و سرانجام با موفقیّت فارغ التحصیل شد.

وی از سال 1370 ضمن پرداختن به تحصیل، کار تحقیقاتى و پژوهشى خود را در قالب همکارى با یکى از مراکز تحقیقى در زمینه تاریخ ائمّه آغاز کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در سوریه پس از گذشت یکسال، با یکى دیگر از مراکز تحقیقى به نام «مؤسسه تحقیقاتى حضرت ولى عصر عج» در زمینه حدیث و نگارش موسوعة المعصومین همکارى خود را آغاز کرد که همچنان نیز به عنوان عضو هیئت علمى تألیف موسوعه المعصومین در حال فعالیت است.

محصول این همکارى تألیف را می توان به انتشار آثاری همچون تألیف چهار جلد کتاب با نام موسوعة الامام الهادى (ع)، شش جلد کتاب با نام موسوعة الامام العسکرى (ع)، هشت جلد کتاب با نام موسوعه الامام الرضا (ع) که در جشنواره فرهنگی هنری امام رضا در سال 90 نیز مورد تقدیر قرار گرفت و تالیف دو جلد کتاب به نام «موسوعة الامام الجواد (ع) » در قالب 1300 صفحه عربی  که در سال 1378 به چاپ رسید و در سال 1379 نیز حائز رتبه سوّم کتب برگزیده ى حوزه علمیّه قم شد و توانست لوح تقدیرى را از سوى مدیریت حوزه علمیه قم دریافت کند، اشاره کرد.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری از سال 1379 نیز همکارى خود را در تألیف دائرة المعارف قرآنى به نام فرهنگ قرآن با مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم وابسته به دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم آغاز کرد که تا سال 1383 نیز ادامه داشت و محصول آن همکاری چاپ دوره 33 جلدی فرهنگ قرآن بود که در 6 مجلد از آن همکاری ثبت شده است.

از جمله آثار منتشر شده استاد طباطبایی اشکذری می توان به موسوعة الامام الجواد (ع) (عربى) در 2 جلد، تحقیق وتنظیم کتاب «عزّت واقتدار دینى»، به مناسبت سال عزّت وافتخار حسینى، مقدمه ای بر کتاب خاطرات مردم فریمان از شهید مطهری، راهنمایی پایان نامه سطح 2 حوزه علمیه خواهران با موضوع نماز جمعه و کتاب درسهایی از سیره و سخن پیامبر اعظم و اهل بیت علیهم السلام اشاره کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در سوریه آثار آماده نشری نیز دارند که از جمله آنها می توان به تحقیق و تصحیح کتاب مشارق انوار الیقین فى حقایق اسرار امیر المؤمنین(ع)، تألیف مرحوم بُرسى، کتاب گلبرگ هاى گلشن ایمان، شامل شرحى بر یکصد و سه ویژگى مؤمنان از زبان پیامبر و زشت و زیبا در قرآن اشاره کرد.

همچنین تحقیق و تصحیح کتاب التفضیل- تألیف مرحوم کراجکى، کتاب تفسیر الامام الحسین (ع)، کتاب بشارتهاى قرآن قاعده اعانه بر اثم و گناه و جمع آورى آیات الأحکام و فقه القرآن در آثار مرحوم آیة اللّه خوئى از آثار در دست اقدام حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری است.

سوابق مدیریتی و علمی:

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) در قم، عضو پژوهشگر مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی قم، استاد راهنمای حوزه های علمیه خواهران خراسان رضوی در سطح 2، عضو اتاق فکر تبلیغ  دفتر تبلیغات خراسان رضوی، عضویت در گروه نخبگان تبلیغ دفتر تبلیغات خراسان رضوی، عضو مدیران علمی کمیسونهای نشست های علمی مشترک شیعه و سنی خراسان رضوی، عضویت گروه نویسندگان مجله تخصصی ره آورد نور (رایانه)، عضو شورای علمی تدوین طرح رزق حلال با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی  و استانداری خراسان رضوی، رییس هیئت امنای مدرسه علمیه نرجس فریمان، مدیر مدرسه علمیه شهید مطهری فریمان، تدریس کفایه الاصول و مکاسب و لمعه در حوزه علمیه.(دوره کامل سطح)، تدریس درس خارج فقه در دوسال گذشته که هم اکنون ادامه دارد (کتاب النکاح ـ متن تحریر الوسیله ـ با جزوه عربی ارائه شده به طلاب)، تدریس دروس معارفی در چندین ترم در دانشگاه، مشاور فرهنگی طرح توسعه کیفی و کمی زیارت با همکاری پارک علم و فناوری و استانداری خراسان رضوی، برگزیده دومین جشنواره ( تبلیغ مطهر ) در بخش مبلغان موفق در عرصه رسانه – دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، استاد راهنمای سطح 2 حوزه علمیه  خواهران خراسان و استاد مشاور سطح 3 برادران حوزه علمیه قم از جمله سوابق مدیریتی و علمی استاد طباطبایی اشکذری است.

نماینده مقام معظم رهبری در سوریه همچنین چندین سال است که به عنوان امام جمعه شهرستان فریمان خراسان رضوی مشغول به فعالیت هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *