Amg-Fars.IR

شهدا کبوتر

آیت الله سیستانی سکوت خود را شکست / هشدار به همه احزاب و گروه های سیاسی در عراق

آیت الله سیستانی سکوت خود را شکست / هشدار به همه احزاب و گروه های سیاسی در عراق

مرجع عالیقدر شیعیان از رسیدن عراق به این مرحله، به واسطه مردانی که باید با کار و تلاش خود شرایط زندگی با عزت و شاد را برای مردم فراهم می کردند، ابراز تأسف کردند.

به گزارش ـ مدافعان حرم ـ آیت الله العظمی سیستانی به همه احزاب و گروه‌های سیاسی در عراق نسبت به بحران‌های ناشی از وضعیت سیاسی کشور هشدار دادند.

دفتر این مرجع عالیقدر شب گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد آیت الله سیستانی به دقت اوضاع جاری عراق را زیر نظر دارد و از رسیدن کشور به این مرحله شدیداً ابراز تأسف کرده است.

در این بیانیه آمده است آیت الله سیستانی از رسیدن کشور به این مرحله، به واسطه مردانی که باید با کار و تلاش خود شرایط زندگی با عزت و شاد را برای مردم فراهم می‌‎کردند، بسیار متاسف است.

در این بیانیه همچنین اخبار مربوط به دیدار آیت‌الله سیستانی با برخی سیاست‌مداران رد و تأکید شده است گزارش‎های اخیر درباره اتخاذ مواضع سیاسی یا معرفی نامزد برای نهادهای دولتی از سوی ایشان صحت ندارد.

این اولین اظهارنظر رسمی مرجعیت عراق درباره اوضاع سیاسی این کشور طی چند ماه گذشته است.

عراق در هفته‌های گذشته صحنه بحران سیاسی بوده و جلسات پارلمان این کشور به منظور تایید وزرای پیشنهادی دولت به دلیل اختلافات سیاسی بار‌ها به اغتشاش کشیده و تعلیق شده است.

معترضانِ عراقی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت پس از ورود به منطقه سبز بغداد که محل استقرار نهادهای دولتی و سفارتخانه‌ها است، وارد ساختمان پارلمان شدند؛ جایی که در هفته‌های اخیر صحنه بحث و جدل‌های سیاسی بر سر تأیید وزرای پیشنهادی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق برای اجرای اصلاحات سیاسی در این کشور بوده است.

در پی دو روز درگیری در منطقۀ سبز، دولت عراق به دلیل حمله به پارلمانِ این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

آیت الله سیستانی از پاییز سال گذشته تنها مجاری ابراز مواضع خود که خطبه دوم نماز جمعه کربلا بود، تعطیل کرده و از آن هنگام تاکنون هیچ موضعی در خصوص مسائل جاری عراق اتخاذ نکرده است.

آیت الله سیستانی تا هنگام قطع توصیه‌های سیاسی و اجتماعی خود که در آن تلاش می‌شد، با نصایح و اندرز‌ها، دولتمردان را در مسیر اداره کشور هدایت کند، منویات خود را از طریق دو نماینده خود شیخ مهدی الکربلایی و شیخ احمد الصافی امامان جمعه کربلا و در قالب یک متن دستنویس، ارائه می‌کردند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *